Berlin warto odwiedzić z wielu powodów. To nowoczesne, multikulturowe miasto przeszło w ciągu minionych dwudziestu lat prawdziwą metamorfozę. I choć skojarzenia bożonarodzeniowe odsyłają nas raczej do Laponii, postaram się udowodnić, że i Berlin ma w tej dziedzinie wiele do zaoferowania. Zapraszam na Weinachtsmarkt, pozostawiając Wam wybór, który jarmark wybrać. 

Jarmark bożonarodzeniowy na Gendarmenmarkt

To mój numer jeden, jeśli chodzi o jarmark świąteczny w Berlinie, przede wszystkim ze względu na miejsce, w którym się odbywa. Zespół historycznych budynków (Katedra Niemiecka, Katedra Francuska i Sala Koncertowa) stanowi piękne tło dla świątecznych dekoracji. W trakcie jarmarku można obserwować pracę rzemieślników w ogrzewanym namiocie. Część gastronomiczna także jest ogrzewana i oferuje nie tylko tradycyjne potrawy czy grzane wino (oczywiście jest i piwo i… szampan), ale i coś bardziej wyszukanego. Najlepsi szefowie kuchni prezentują kulinarne przysmaki. Wybór jest tak bogaty, że każdy znajdzie danie dla siebie, również wegańskie czy bezglutenowe. Nie każdy jarmark bożonarodzeniowy w Niemczech oferuje coś poza piciem, jedzeniem i zakupami, tymczasem ten ma bogaty harmonogram występów artystów z całego świata. Cały teren dostępny jest dla osób niepełnosprawnych. Warto wiedzieć, że choć wstęp jest płatny, część zysków przeznacza się na cele charytatywne. Ze względów bezpieczeństwa na teren tego jarmarku bożonarodzeniowego w Berlinie nie wolno wnosić większego bagażu.

Jarmark bożonarodzeniowy Schloss Charlottenburg

Targ bożonarodzeniowy w Berlinie pod Zamkiem Charlottenburg ma nieco inną atmosferę. Cały kompleks wygląda jak romantyczna zimowa wioska z drewnianymi chatami, białymi namiotami i świąteczną piramidą, skąpany w nastrojowym, kolorowym oświetleniu. Jeśli chodzi o stronę kulinarną, to znajdziemy tradycyjne niemieckie specjały oraz dania kuchni austriackiej. Ciekawą inicjatywą jest towarzysząca targom impreza rowerowa Berlin Christmas Biketour, której celem jest zwrócenie uwagi na osoby potrzebujące wsparcia. Na terenie jarmarku znajdują się udogodnienia dla niepełnosprawnych, w tym przystosowany bankomat.

Jarmark bożonarodzeniowy na Alexanderplatz

W czasie Bożego Narodzenia to nie słynny zegar jest główną atrakcją Alexanderplatz. Jest nią tradycyjna świąteczna piramida, na której pierwszym piętrze znajduje się taras widokowy, a na parterze można posilić się tradycyjną kiełbaską w towarzystwie piwa. Miłośnicy sportów zimowych chętnie poślizgają się na lodowisku, a bardziej ambitni mogą zagrać w curling. Dla klubowiczów przeznaczony jest Nikolaus Partyhaus, czyli świat imprez i klubów nocnych.

Jarmark w Roten Rathaus

Główną atrakcją jest widziany z daleka ogromny, 50-metrowy diabelski młyn. Z jego szczytu rozciąga się panoramiczny widok aż do Bramy Brandenburskiej i wieży radiowej. Jedna z jego gondoli pomieści nawet 10 osób i można ją wynająć. Ten berliński jarmark bożonarodzeniowy polecam zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. Trzy razy dziennie nad Fontanną Neptuna przelatuje saniami sam Święty Mikołaj, ponadto można przejechać się ponad stuletnią karuzelą czy jeżdżącym przez zaśnieżony las pociągiem. Osoby niepełnosprawne mogą mieć pewne kłopoty, bo wokół terenu jarmarku obecnie trwają liczne budowy.

Jarmark bożonarodzeniowy w Niemczech ma długą tradycję. Zwykle są to po prostu targi, połączone z atrakcjami z wesołego miasteczka i stoiskami z grzanym winem. Tym bardziej warto zajrzeć do Berlina, bo tutejsze jarmarki oferują dużo więcej. 

1 KOMENTARZ

  1. miałam okazje być z chłopakiem 3 lata temu w Berlinie właśnie podczas jarmarków, tyle grzanego wina to nie wypiliśmy chyba nigdy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here