Cześć, dzisiejszy wpis na blogu poświęcę serwisowi Airbnb, który od kilku lat rewolucjonizuje sposób, w jaki podróżujemy.
Co to jest serwis Airbnb? Najprościej mówiąc jest to portal internetowy, który kojarzy osoby (zwanych dalej gospodarzami) posiadające przestrzeń (pokój, część lub całe mieszkanie albo nawet dom) i chcące ją wynająć na krótszy czas z osobami, które planują się udać w podróż w różnych celach. Mówiąc „krótszy czas” mam oczywiście na myśli formę – wynajem krótkoterminowy. Od wynajmu długoterminowego, klasycznego różni się on przede wszystkim celem. Na dłuższy okres wynajmujemy przestrzenie, by w nich mieszkać. Zaś na okres krótszy, gdyż w danym miejscu będziemy przebywać turystycznie lub służbowo. Z resztą dla tej drugiej kategorii Airbnb kieruje specjalną ofertę z możliwościami wystawienia faktur.
Historia portalu Airbnb
Airbnb zostało założone w 2008 w San Francisco jako odpowiedź na ogromne koszty krótkich pobytów w aglomeracji miasta. Założyciele w swoim mieszkaniu wstawili materac dla gości i zaoferowali w internecie płatną gościnę połączoną ze śniadaniem. Od tego wzięła się nazwa – początkowo Air Bed and Breakfast wkrótce przekształciło się w Airbnb. Zachęceni ogromnym zainteresowaniem, założyciele postanowili dalej rozwijać swój pomysł. Obecnie są jednymi z najbardziej znanych amerykańskich multimilionerów.
Jak Airbnb działa w praktyce?
Naprawdę dobrze i bezstresowo. Od strony podróżującego przygoda zaczyna się w momencie założenia obowiązkowego konta. Po zalogowaniu widzimy pole wyszukiwania, gdzie możemy wpisać interesującą nas lokalizację. Wynik wyszukiwania prezentowany jest na dwa sposoby jednocześnie – jako lista oraz jako chorągiewki na mapie ze zaznaczonymi cenami. Jest to dobre rozwiązanie, gdyż szybko pozwala zorientować się, które regiony, jak na przykład dzielnice miast, są najdroższe, a które bardziej dostępne. W dużych miastach dostępne są tysiące ofert. Wyszukanie najbardziej odpowiedniej ułatwiają filtry – od tak podstawowych jak rodzaj miejsca (dostępnych jest kilka wariantów), cena orazmożliwość rezerwacji natychmiastowej (jest to ważna kwestia, o jakiej napiszę w dalszej części wpisu), po bardziej wymyślne jak ilość pokoi odpowiedniego typu, wyposażenie, opinie czy nawet język gospodarza.
Po wybraniu interesującej nas oferty możemy zobaczyć więcej szczegółów. W większości ofert gospodarze dbają o odpowiedni opis w języku angielskim, dobre zdjęcia, listę udogodnień. Możemy też od razu zobaczyć opinie napisane przez wcześniejszych wynajmujących. Jeśli zdecydujemy się na rezerwację danego obiektu mamy dwie drogi. Jeśli gospodarz udostępnia rezerwację natychmiastową to nie wymaga ona potwierdzenia, możemy od razu przejść do płatności i podania niezbędnych szczegółów. Jeśli natomiast gospodarz nie udostępnia takiej opcji, musimy zgłosić zapotrzebowanie i czekać, aż gospodarz potwierdzi, że dany termin jest wolny. Jest to spowodowane tym, że często dane mieszkanie wystawiane jest na kilku portalach jednocześnie. Mówiąc o płatnościach – kiedy się płaci za mieszkanie na Airbnb? Płatność dokonywana jest bezpośrednio po rezerwacji i po podaniu niezbędnych danych. W ostatnim czasie Airbnb stało się bardziej elastyczne i pozwala na podział należności między kilka osób (każda z nich musi mieć konto w serwisie) lub rozłożenie płatności na dwie raty. Co do zasady jednak zawsze jest płatność pobierana przed pobytem.
Czy jest to ryzykowne? Nie do końca. Pieniądze nie są od razu wypłacane gospodarzowi, tylko trzyma je portal. Gwarantuje to gospodarzom, że wynajmujący są naprawdę zainteresowani, a dla wynajmujących jest to gwarancja, że po przyjechaniu na miejsce będą oni mogli faktycznie tam się zatrzymać i nie zostaną oszukani. Co więcej, w przypadku próby oszustwa ze strony gospodarza Airbnb oferuje całodobową pomoc, zwrot kosztów i nocleg zastępczy. Portal pełni rolę pośrednika, ale i gwaranta bezpieczeństwa. Aby pokryć koszty funkcjonowania i gwarantować jakość pobiera ono opłatę serwisową przy każdym wynajmie – jest to w zasadzie prowizja od wykonanej usługi, jednak nie jest ona wysoka. Przy każdym wynajmie Airbnb dokładnie określa koszt wraz z dokładnym rozpisaniem elementów jego elementów składowych. Jest on wyświetlany zawsze w walucie kraju pochodzenia wynajmującego.
Pamiętać trzeba, że Airbnb pozostawia w dużym stopniu wolną rękę gospodarzom, co do ustalania polityki anulowania rezerwacji. Możemy spotkać oferty, które można bezkosztowo odwołać nawet na dzień przed przyjazdem, jednak w zdecydowanej większości warunki będą bardziej restrykcyjne i spodziewać się należy, że często już miesiąc przed wyjazdem trzeba być zdecydowanym. W innej sytuacji możemy stracić określoną część kwoty.
O ile system płatności jest ściśle ustalony, o tyle inne szczegóły wynajmu pozostawiane są w gestii wynajmującego i gospodarza. Do gospodarzy można pisać z pytaniami jeszcze przed rezerwacją, a po niej nawet trzeba, aby ustalić szczegóły zameldowania lub zapytać o inne detale.
Zalety i wady Airbnb
Do zalet portalu należy zdecydowanie poziom cen. W wielu przypadkach ceny zaproponowane na Airbnb będą naprawdę niskie w porównaniu do ofert hoteli i hosteli, gdyż wynajem przestrzeni nie jest dla gospodarzy głównym źródłem utrzymania. Czy jest to zatem szansa na tani nocleg wszędzie? Nie do końca – należy pamiętać, że ceny na Airbnb są niskie w porównaniu z branżą hotelarską, gdyż nie ma aż tak rozbudowanych kosztów wyżywienia oraz obsługi, jednak dalej ceny mogą być znaczące w miastach takich jak Londyn, Nowy Jork czy Amsterdam, gdzie popyt na miejsca jest zawsze niezwykle wysoki oraz gdzie po prostu jest dosyć drogo. Inną zaletą takiej formy szukania zakwaterowania jest dostępny wybór. A jest on naprawdę niezwykle szeroki. Przykładem może być Wenecja, gdzie najtańszymi opcjami są małe, skromne pokoje współdzielone, a najdroższymi oferty wynajmów całych piętr kamienic, w których znajdują się autentyczne dzieła sztuki sprzed setek lat. Koszt takich zakwaterowań może sięgać tysięcy euro za noc. Wybór jest więc bardzo szeroki. Airbnb także ciągle się rozwija i jest otwarte na sugestie – aktualnie wprowadzają do oferty możliwość wykupienia dodatkowych atrakcji lub wypraw. Dla mnie osobiście ogromną zaletą serwisu jest kontakt z gospodarzem, który jako mieszkaniec danego miasta z pewnością wie, co i gdzie jest w nim najlepszego.
To wszystko to są niewątpliwe plusy Airbnb, jednak jak wszystko ma on zalety, ale też i wady. Należy pamiętać, że zdjęcia nie zawsze ukazują 100% prawdy. Często wykonywane były przed rozpoczęciem wynajmowania, więc po wielu gościach przestrzeń może być już nieco „zużyta”. Dodatkowo gospodarze mogą robić zdjęcia w taki sposób, aby ukryć przed wynajmującym istotne szczegóły. Przypadki szokujące zdarzają się niezmiernie rzadko, jednak należy, jak zawsze, zachować zdrowy rozsądek – dziwnie tanie mieszkanie w centrum Manhattanu może oznaczać łut szczęścia, ale też i biurowiec 2 metry za oknem. System ocen od podróżujących niweluje ryzyko.
Należy pamiętać, że opinie o Airbnb są w ogromnej większości pozytywne, a sam serwis zdecydowanie zwiększył możliwości w zakresie podróżowania. Przy zachowaniu zwyczajowej ostrożności można naprawdę zaoszczędzić, ale w tym przypadku nie kosztem jakości naszej podróży i tym samym zabawy. Myślę, że naprawdę warto skorzystać z tych nowych możliwości.
Airbnb jest o tyle fajne, że noclegi są dostępne w bardzo nietypowych miejscach jak np. na łódce. Na bookingu wielu z nich nie znajdziemy!