Osoby, które lecą po raz pierwszy lub kolejny, ale wciąż mają dylemat, z pewnością zadały sobie pytanie, co tak naprawdę można spakować do bagażu podręcznego? Co może się w nim znaleźć? Jakie są ograniczenia? Stosując kilka istotnych zasad można uniknąć zbędnego stresu na lotnisku. To, jak powinno się pakować bagaż podręczny, zależy w głównej mierze od celu naszej wyprawy, czasu jej trwania, a także ograniczeń narzuconych przez linię lotniczą.

Wymiary!

Poszczególne linie lotnicze pozwalają zabrać na pokład przeważnie jedną sztukę bagażu podręcznego. To od pasażerów zależy, czy będzie to walizka, torba, torebka czy plecak. Jednak bagaż ten powinien mieścić się w podanych przez firmę wymiarach i wadze (sprawdź na stronie linii lotniczej). Przeważnie walizka ta może ważyć maksymalnie 10 kg. Niektóre linie pozwalają jeszcze na dodatkowy mniejszy bagaż, w postaci małej torebki lub torby na aparat.

Co można zabrać do bagażu podręcznego?

Co może znaleźć się w tym bagażu? Najlepiej, by zabrać ze sobą to, co najpotrzebniejsze. Większość przewoźników pozwala jednak na wniesienie na pokład, m.in.:

  • kosmetyki w opakowaniu o max. 100 ml (umieszczone w przezroczystej torebce strunowej o pojemności 1 litra).
  • napoje alkoholowe w opakowaniach do 100 ml (o max. zawartości alkoholu do 70%), nie dotyczy to alkoholu i napojów w ramach zakupów w strefie bezcłowej.
  • leki niezbędne w czasie podróżny oraz leki ogólnodostępne, te w płynie nie podlegają limitom

Czego nie można zabrać?

W walizce czy torbie podróżnej nie można przewozić żadnych potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów, które posiadają ostre zakończenia (nożyczki, scyzoryki, żyletki) lub są łatwopalne. Szczegółową tabelę przedmiotów znajdziemy na stronie internetowej danej linii lotniczej.

Kosmetyki w bagażu podręcznym

Każda z linii lotniczych pozwala na zabranie na pokład własnych kosmetyków, jednak i tu pojawiają się charakterystyczne dla większości przewoźników restrykcje. W przypadku kosmetyków w płynie obowiązkowo należy umieścić je w małych plastikowych buteleczkach lub słoiczkach o maksymalnej pojemności 100 ml. Do bagażu podręcznego spakować można kosmetyki, których oryginalna pojemność nie przekracza 100 ml, jak np. podkłady do twarzy, próbki czy miniaturowe wersje znanych kosmetyków, które można zakupić w każdej drogerii. Wszystkie niezbędne produkty należy spakować do jednej przezroczystej zbiorczej plastikowej torebki o pojemności 1 litra.

Jak spakować się do torby podróżnej?

W zależności od tego, czy walizka stanowi bagaż podręczny z rzeczami niezbędnymi na cały wyjazd czy jest jedynie dodatkową walizką do bagażu rejestrowanego, warto spakować się w sposób przemyślany. Na samym spodzie poleca się umieszczenie rzeczy cięższych i takich po które na pewno nie będzie potrzeby sięgać w trakcie lotu. Rolowanie ubrań pozwoli zaoszczędzić trochę potrzebnego miejsca. Na wierzchu polecamy umieścić leki, kosmetyki, laptopy i inny sprzęt, gdyż przedmioty te będzie trzeba obowiązkowo wyłożyć na taśmie w trakcie kontroli bagażu podręcznego. Ponadto sprawdzą się raczej ręczniki turystyczne, które zajmują mniej miejsca, a także ograniczenie niezbędnych rzeczy do minimum. Na pokładzie z pewnością przyda się opaska do spania na oczy, słuchawki i dobra książka. 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here