Dla tych, którzy nie mieli wcześniej styczności z podróżami samolotem, pierwszy raz na lotnisku może być dość stresujący. Jednak aby przejść przez to bez nerwów i problemów, warto znać kilka zasad, jakie obowiązują podczas przygotowań do lotu, wiedzieć, jak wygląda odprawa na lotnisku i sama podróż samolotem. 

Zacznijmy od momentu przyjazdu na lotnisku. Powinniśmy zjawić się tam odpowiednio wcześniej przed odlotem naszego samolotu. O ile wcześniej, dowiemy się choćby z informacji podanych na naszym elektronicznym bilecie, bądź dzwoniąc pod numer biura podróży, gdzie kupiliśmy bilet, albo też bezpośrednio do operatora linii lotniczej. Bardziej doświadczone osoby podpowiadają, że bezpieczną granicą jest zwykle około dwie godziny przed planowanym odlotem samolotu. Jest wtedy czas, by zdążyć się rozeznać w rozkładzie lotniska, podejść bez stresu do odprawy oraz znaleźć właściwe wejście do samolotu – dzięki temu na pewno nie spóźnimy się na lot.

Odprawa na lotnisku krok po kroku

Kolejnym etapem jest podejście do odprawy na lotnisku, która również może być dość stresująca dla osób podróżujących tak po raz pierwszy. Czekanie w kolejce, które czasem są bardzo długie, dodatkowo potęguje ten stres. Jednak niepotrzebnie – jeśli będziemy przygotowani, nie musimy się niczego obawiać. Procedury na lotnisku wyglądają podobnie, niezależnie od kraju, z którego wylatujemy. 

Przygotujmy wcześniej, tak by mieć je pod ręką: bagaż, dokument potwierdzający tożsamość oraz nasz bilet. Najpierw należy nadać bagaż rejestrowany, czyli wszystkie większe walizki, które nie mieszczą się w kabinie samolotu. Robi się to przy stanowisku, nad którym wyświetla się nazwa naszego przewoźnika lub konkretnego lotu. Następnie podchodzi się do odprawy  bagażu podręcznego i kontroli osobistej. Na przesuwających się liniach należy wyłożyć na dostępne z boku tace wszelką elektronikę, kosmetyki i płyny, które przewozimy w bagażu. Musimy też zdjąć okrycie wierzchnie, a czasami także pasek, biżuterię czy nawet buty. Kiedy nadejdzie nasza kolej, na znak pracownika lotniska przechodzimy przez bramkę. Nie stresujmy się, jeśli zapiszczy – być może wykryła jakąś metalową część naszego ubrania. Pracownik w takiej sytuacji może dodatkowo sprawdzić nas ręcznym skanerem. Niektórzy w takich sytuacjach zastanawiają się, jak zachować się na lotnisku, żeby zmniejszyć ryzyko zatrzymania do dodatkowej kontroli. Niepotrzebnie – jeśli nic nie przemycamy, nie jesteśmy pod wpływem alkoholu czy innych środków, nie ma powodu, żeby nadmiernie kontrolować swoje zachowanie. 

Lot samolotem krok po kroku

Jeśli pomyślnie prześlijmy przez odprawę bagażową, pozostaje nam czekać na lot. W tym celu powinniśmy udać się do odpowiedniego wyjścia, oznaczonego jako ‘gate’. Miejsce i czas odlotu ogłaszane są na specjalnych tablicach, czasami też przez komunikaty z głośników. Do wyjścia podchodzimy z przygotowaną kartą pokładową i dokumentem tożsamości. Nasz bilet sprawdzany jest w specjalnym czytniku, po czym obsługa wskazuje drogę, jaką mamy udać się na podkład. Może być to wejście bezpośrednio z lotniska, przez specjalny rękaw, możemy również zostać skierowani do autobusu, który zawiezie nas w odpowiedni rejon lotniska. Nie ma potrzeby, by spieszyć się z zajęciem miejsca w autobusie, przepychanie się przed kolejkę jest zbędne, ponieważ liczba miejsc jest przewidziana dla wszystkich pasażerów. Bez nas samolot nie odleci – stanie się tak dopiero gdy na pokładzie zbierze się komplet.

Po dotarciu do samolotu jest czas na odszukanie swojego miejsca, które zwykle opisane jest literą oznaczającą rząd i cyfrą, wskazującą miejsce w tym rzędzie. Oznaczenia takie łatwo jest odnaleźć z każdej strony rzędu. Nie ociągajmy się z zajęciem miejsca, ponieważ być może blokujemy przez to komuś drogę. Bagaż podręczny układamy w miejscu pod siedzeniem przed nami, lub w specjalnym luku bagażowym nad głową. Przygotowując się do startu samolotu, zapnijmy pasy, wyłączmy telefony komórkowe oraz pozostały sprzęt elektroniczny, jaki z sobą wieziemy. O tym wszystkim z resztą zapewne poinstruuje nas stewardessa, wysłuchajmy więc spokojnie jej pouczenia. Teraz mamy czas, by się zrelaksować – pierwsza odprawa na lotnisku za nami!

1 KOMENTARZ

  1. Ja tylko dodam, że nie zawsze bilety można bezpłatnie wydrukować na lotnisku. Dotyczy to w szczególności tanich linii lotniczych. Pamiętajcie to sprawdzić!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here